League Honours

Division/Year Champions Runners Up
DORSET FOOTBALL LEAGUE
HONOURS LIST TO DATE
SENIOR LEAGUE CHAMPIONS RUNNERS UP
2009/10 Easton United Upwey and Broadwey
2010/11 Tintinhull Okeford United
2011/12 Portland United Reserves Wareham Rangers
2012/13 Mere Town Upwey and Broadwey
2013/14 Westlands Sports Sturminster Marshall
2014/15 Holt Utd Chickerell Utd
2015/16 Chickerell Utd Gillingham Town Res
2016/17 Witchampton Utd Shaftesbury Town Reserves
2017/18 Corfe Castle Chickerell Utd
2018/19 Westlands Sports Reserves Mere Town FC
DIVISION ONE CHAMPIONS RUNNERS UP
2009/10 Kingston Lacy Crossways
2010/11 Piddletrenthide United Blandford United Reserves
2011/12 Mere Town Westlands Sports Reserves
2012/13 Corfe Mullen United South Cheriton
2013/14 The Balti House Wincanton Town Reserves
2014/15 Westland Sports Res Stourpaine
2015/16 Milborne Port Boscombe Polonia
2016/17 Corfe Castle Broadstone
2017/18 AFC Blandford Tisbury Utd
2018/19 Sturminster Marshall First Merley Cobham Sports Reseves
RESERVE LEAGUE CHAMPIONS RUNNERS UP
2009/10 Portland United Gillingham Town
DIVISION TWO CHAMPIONS RUNNERS UP
2009/10 Sturminster Marshall Blandford Sports
2010/11 Mere Town Granby Rovers
2011/12 11 Signal Regiment Corfe Mullen United
2012/13 The Balti House Dorchester Sports
2013/14 Lytchett Red Triangle Shaftesbury Town Reserves
2014/15 Milborne Port Gillingham Town A
2015/16 Chickerell Utd Res Broadstone
2016/17 Allendale Res Stalbridge
2017/18 Sturminster Marshall Wimborne Phoenix
2018/19 Gill Town Dons Alderholt First
DIVISION THREE CHAMPIONS RUNNERS UP
2009/10 Bridport A Gillingham Town
2010/11 Corfe Mullen United Wyke Regis Social Club
2011/12 AFC Cobham Donhead United
2012/13 Lytchett Red Triangle Piddlehinton United
2013/14 AFC Blandford Broadstone Seniors
2014/15 Wool and Winfrith Tisbury
2015/16 Portland Utd Youth Adults Milborne Port Res
2016/17 Sturminster Marshall Okeford Utd
2017/18 Gill Dons Bridport 3rd Team
2018/19 Wool United Reserves Donhead United First
DIVISION FOUR CHAMPIONS RUNNERS UP
2009/10 Corfe Mullen United Soccer FC
2010/11 Poole Link Galaxy Windows
2011/12 Handley Sports Stalbridge
2012/13 Mere Town Reserves Broadstone FC Seniors
2013/14 Puddletown Milborne St Andrew Reserves
2014/15 Portland Utd Youth Adults Fleetline
2015/16 Marnhull Sturminster Marshall
2016/17 Bridport A Swanage RBL
2017/18 Piddlehinton Res Corfe Mullen Res
2018/19 Portland Utd Yth Panthers Redlands Rebels
DIVISION FIVE CHAMPIONS RUNNERS UP
2010/11 Cerne Abbas Littlemoor
2011/12 Mere Town Reserves AFC Blandford
2012/13 Pimperne Sports Society Swanage Town and Herston A
2013/14 Portland Utd Youth Adults Broadstone Seniors Reserves
2014/15 Marnhull Donhead Utd
2015/16 Okeford Utd Portland Town B
SATURDAY ADULT LEAGUE CUPS
DIVISION THREE Portesham United 4 Stickland United 0
Tisbury 1 Wool and Winfrith 0
Sturminster Newton Res 4 Portland Town Res 2
DIVISION 4/5 Galaxy 0 Mere Town 0
Galaxy won 3-1 on penalties
Fleetline 1 Portland Utd Youth Adults 0
SUNDAY ADULT LEAGUE
DIVISION ONE CHAMPIONS RUNNERS UP
2009/10 Horse and Groom Weld Arms
2010/11 Springers Bar Harrys Sports Bar
DIVISION TWO CHAMPIONS RUNNERS UP
2009/10 Harrys Sports Bar Springers Bar
SUNDAY ADULT LEAGUE CUPS
2009/10 Harrys Sports Bar 3 Springers Bar 1
2010/11 Springers Bar 2 Harrys Sports Bar 0
UNDER 18 YOUTH LEAGUE
DIVISION ONE CHAMPIONS RUNNERS UP
2009/10 Shaftesbury Westlands Sports
2010/11 Shaftesbury Wareham Rangers
2011/12 Poole Town Wessex Hamworthy United
2012/13 Sherborne Town Wimborne Town Youth
2013/14 Bournemouth Poppies Westlands Sports
2014/15 Hamworthy Utd Bridport
2015/16 Poole Town Wessex Colts Westlands Sports
2016/17 Ringwood Town Parley Sports
2017/18 Ringwood Town Hamworthy United
2018/19 Poole Town Colts Hamworthy United
DIVISION TWO CHAMPIONS RUNNERS UP
2009/10 Parley Sports Poole Borough
2010/11 Westlands Colts Parkstone Heights Hawks
2011/12 Parley Sports Poole Borough
2012/13 Merley Cobham Sports Youth Rossgarth Youth
2013/14 Bournemouth Poppies Colts Corfe Mullen Utd Colts
2014/15 Bournemouth Sports Bournemouth Poppies Colts
2015/16 Shaftesbury Town Poole Town
2016/17 Wimborne and Holt Lytchett and Upton RT
2017/18 Milborne Port Poole Town Wessex Rovers
2018/19 Corfe Mullen Urd Juniors Stalbridge Youth
DIVISION THREE CHAMPIONS RUNNERS UP
2009/10 Wareham Rangers Youth Lytchett Red Triangle
2010/11 Merley Cobham Sports Youth Lytchett Red Triangle
2011/12 Muscliffe Swanage Town and Herston B
2012/13 Shaftesbury Town Dorchester Town Yth Magpies
2014/15 Merley Cobham Sports Youth Swanage Town and Herston
2015/16 Dorchester Town Lytchett and Upton Red Triangle
UNDER 18 LEAGUE CUPS
2010/11 Shaftesbury 3 Wareham Rangers 1
2011/12 Bournemouth Sports 3 Lytchett Red Triangle 2
2014/15 Bournemouth Sports 1 Hamworthy Utd 2 (AET)
2016/17 Poole Town Youth 5 Poole Town Wessex Colts 2
2017/18 Ringwood Utd 5 Parley Sports 3
2018/19 Poole Town Wessex Colts 5 Wimborne Town 2
VETERANS LEAGUE
EAST SECTION CHAMPIONS
2013/14 Witchampton Utd Redhill
2014/15 Bournemouth Electric Witchampton Utd
2015/16 Merley Cobham Sports West Moors
2016/17 Bournemouth Electric Cobham Sports
2017/18 New Milton Christchurch
2018/19 Star Soccer New Milton Town
WEST SECTION
2013/14 Ship Inn, Wool Wareham Rangers
2014/15 Wareham Rangers Ship Inn, Wool
2015/16 Wareham Rangers Wyke Victoria
2016/17 Wyke Victoria Windgreen Corfe Mullen
2017/18 Wareham Rangers Wyke Victoria
2018/19 Wareham Rangers Poole Bay
VETERANS CHAMPIONS CUP
2017/18 Wareham Rangers 1 New Milton 1 (AET)
(Wareham won 5-3 on penalties)
2018/19 Wareham Rangers 1 Star Soccer 1
FAIR PLAY TROPHY
2012/13 Piddlehinton Utd
2013/14 Chickerell Utd Youth
2014/15 Piddlehinton Utd
2015/16 Piddlehinton Utd
2016/17 Canford Utd
2017/18 Lymington Veterans
2018/19 Shiilingstone FC
ALAN AMBROSE THROPHY
2018/19 Rep Team 5 Perry Street League 3
REP TEAM FRIENDLY
2018/19 Rep Team 0 DPL Rep Team 2